Годишен доклад за дейността на Лаба за 2024 година
По време на Общото събрание на Лаба се представи и обсъди годишния доклад за дейността ни. Тук го публикуваме като файл (2500508-GDD_signed), както и като съдържание за конкретните дейности, в случай, че имате интерес да видите какви точно сме ги вършили последната година:
- Съществени дейности, изпълнени през 2024 г.
- Подкрепа за провеждане на теоретичния модул за курс по пещерно дело към пещерен клуб Под Ръбъ, предоставяйки организационна помощ и физическо пространство за теоретичните занятия, правейки ги отворени за всички членове и посетители на Сдружението.
- Домакинство за серия музикални мероприятия с отворен характер, на които самодейни музиканти споделят собствения опит в развитието си и участват в импровизационни джем-сесии с останалите присъстващи.
- Участие в международния ден на Arduino чрез провеждане на отворена работилница за програмиране на микроконтролери, въвеждайки всеки посетител във възможностите за работа с Arduino контролери и перспективите.
- Провеждане на работни срещи на преводачите на отворен софтуер (WordPress) на български език, чрез които се поддържа достъпна на български системата за управление на съдържание и косвено се допринася за по-доброто ниво на преведеност на хиляди български сайтове в интернет, базирани на WordPress.
- Организиране на вечери с играене на образователни настолни игри, прилагане на техники за учене чрез играене. Като страничен ефект от тези събития се постига сплотяване на общността и привличане на повече членове към дейността на Сдружението.
- Провеждане на курс по аудио програмиране за начинаещи.
- Събиране на работната група за планирането и провеждането на театрално представление.
- Сътрудничество с българския отбор за състезания по етично хакерство \x4247 за организирането на образователни работилници и презентации за подготовка за предстоящи международни състезания.
- Провеждане на периодични състезания по електронни компютърни игри с присъствие на място и дистанционно.
- Подкрепа в организирането и провеждането на продължение на пещерна експедиция в планинския масив Немръчка в Южна Албания чрез предоставяне на пространство за организационните срещи, пункт за събиране и разпределяне на инвентар и осигуряване на обща експедиционна аптечка.
- Партньорство с екипа на конференцията Open Fest (най-голямата open source конференция в България), предоставяйки техника за провеждането ѝ, пространство за организационни срещи, и помощ при организирането на самото събитие;
- Провеждане на отворени работилници с участие на екипите за видео и мрежовото обезпечение на Open Fest;
- Организиране на образователни срещи за базова финансова грамотност, при които всички участници споделяха личните си грешки, цели и инструменти за постигането им.
- Сътрудничество с българския състав на видео-екипа за международната конференция FOSDEM (провежда се всяка зима в Брюксел, Белгия), предоставяйки техника за организирането на видео-стрийминга, и пространство за организационни срещи на доброволците;
- Продължаване на разработката и осъвършенстването на инсталацията на цялостна система за дигитализирано управление на достъпа до пространството от всеки член на Сдружението.
- Провеждане на серия от ремонтни дейности в и около пространството на Сдружението за подобряване на условията на достъп.
- Провеждане на приятелски вечерни прожекции на анимационни филми.
- Редовно организиране на учебна група за работа с Kubernetes.
- Приютяване на редовните срещи на учебните групи на организацията Rails Girls, на които се преподава програмиране на жени.
- Съдействие за организирането на общи събрания на различни организации, сред които Пещерен клуб Под Ръбъ, Фондация Отворени Проекти и други.
- Провеждане на технически образователни експерименти с аналогови телефонни апарати от близкото минало.
- Организиране на дни на отворените врати за посрещането на потенциални нови членове на Сдружението, както и за представянето на дейностите му пред по-широка публика.
- Съдействие за организирането на курс и работилници за изградане на собствена облачна инфраструктура от самото начало, започвайки с конфигурирането на сървърния хардуер за целта.
- Провеждане на работилница за организирането на собствен хостинг.
- Приютяването на серия курсове, лекции и работилници на Доброволно формирование Аварийно Спасяване София, включително такива за навигация, следване на спасителски протоколи, първа долекарска помощ за напреднали и други.
- Провеждане на серия от дискусионни срещи за обсъждане на различни мисловни модели в сътрудничество с неформалната група на Idea Lab.
- Неформални работилници за сътрудничество между членовете на сдружението за личните им проекти под формата на т.нар. Tinkerday.
- Посрещане на организационна среща за провеждането на ABLE Mentor програмата с ученици от столични гимназии.
Сумарно това са 181 събития за годината.