С какво си играем всъщност?
„Играем“ може би не е най-подходящата думичка… и все пак се стараем на хакатоните, а и не само тогава, да се забавляваме докато вършим това, което вършим. Следва списък, за който се постарах да разровя „архива“ и да спомена всяко по-интересно проектче и занимание, което се е зачевало в Лаба. Никак не е изчерпателен, ама когото го интересува толкова – да започне да идва по-често, та да види на живо това, за което си говорим!
Stellarium – нещото, което всеки, обичащ звездите и астрономията би трябвало вече да си е инсталирал. Извънредно красива програма писана на C++ и Qt. С нея се занимаваше на последните поне 3 хакатона Богдан.
Timely – система за следене на личното (и не само) време. Кога, колко и с какво се занимаваме – това правеше Георги на два от хакатоните, ползвайки предимно (да не кажа изцяло) .Net платформата.
Уеб CRUD система за Python – името горе-долу говори само за себе си. Само за протокола – CRUD са четирите основни функционалности за кое да е приложение, работещо с някакви данни: Create, Read, Update, Delete. Проектчето е на Емил Иванов и за направата му ползва Werkzeug за HTTP/MVC частта, Jinja за рендерирането на екраните, Form handling: WTForms за разправията с формулярите и за мапването на обектите с базата – SQLAlchemy. (Благодарностите за подробното инфо около технологиите отиват при Емо)
Фирмен сайт (някакъв) – Другарката Йорданка Бонева разцъкваше фирмения сайт на баща си, ползвайки предимно класическите методи – HTML, CSS, JS. Все още очакваме линк на крайния резултат!
BlurWorld – Първоначалната идея беше просто да се прилага blur ефект на произволно-генерирана среда, ползвайки за визуализацията OpenGL и OpenTK, самото приложение написано на C#. Предвид това колко готино изглеждаше резултата от „експеримента“, засипахме Стефан Монов с идеи за това как да го продължи до игричка, който да се превърне в краста за всеки фен на 2D jump-n-run класиките. Колегата хич не се съобразяваше с хакатоните и най-редочно оставаше в Лаба до късно и развиваше игричката в компанията на други ентусиасти. Можем спокойно да очакваме след някой и друг хакатон да ни пусне официална версия поддържаща мрежова игра, предвид че това беше последната функционалност, по която работеше.
Hardware Info Collector – Клиент-сървър приложение, анализиращо хардуерните ресурси на клиентската машина и изпращащо информацията на сървъра.
Cash Organizer – Просто по замисъл настолно приложение за следене и отчитане на личните разходи. Само който е ползвал такова, знае колко е полезно. А Ники Нинарски беше седнал да пише такова на С# и WPF. Ще ми се да го беше завършил вече, че ми притрябва малко по tailor-made, ама здраве да е, чакам да го оправи на следващия хакатон.
Ubuntufication – това всъщност е заниманието на някои от нас с инсталации и поправки на машинки с Убунту на наши приятели. Не веднъж се случи някой да желае да му се инсталира Убунту или друг Линукс и/или да му се помогне с някакъв наболял проблем. Готиното е, че почти винаги успяваме да помогнем, а дори и да не можем да разрешим проблема, винаги откликваме и се борим заедно за решението, или поне намирането на някакво напътствие.
SIP Communicator – Интернет телефон, или по-скоро чат клиент, поддържащ една дузина чат протоколи, че и VoIP, RSS агрегация, достъп до онлайн-речници и какво ли още не. Проект, започнат преди доста време от Емил, в момента е разработван от повече от 15 души от цял свят, подкрепян три поредни години от Google Summer of Code, с който тези седмици се запознаваме аз (Владо) и Кони. В скоро време ще мога дори да пратя първия си patch! Търсим си обаче още сподвижници, за да можем да си организираме и отделни спринтове за битка с неприятни usability неуредици, които счетохме за основен минус на чат клиента.
Който иска да ми даде допълнително ифно за проекта си, за да обновя статийката – да знае че и аз така искам! Мятайте линкове, за да го докараме малко и на изчерпателност! Пък ако покажете и къде е хостнат кода на проекта – цена няма да имате!
Уви, в момента съм на няколкостотин километра от София и няма да мога да се появавам на хакатони през следващите три месеца. Ще съм с вас виртуално, обаче. 🙂
Бях обещал списък със задачки за Стелариум, които искат доброволци. Не е забравен, би трябвало да се появи някъде тия дни.
Къде изчезна пък ти?!
Пиши ми писмо с един google sheet, когато довършиш списъка със задачките, пък аз ще го метна във файла с другите задачи. Всъщност другия вариант е да говоря със Сашо Тодоров да ти даде права директно на тебе да пипаш във файла, за да обновяваш когато ти прищрака нещо.
FYI: колектор за хардуерно инфо:
http://smolt.fedoraproject.org/
Наистина интересни неща се правят на хактоните, но laba не възнамерява ли да се появи и в други градове? Какво стана с Плевен, нямаше ли и проучване за В.Търново?
Лаб вече има и във Видин, само че колегата още не се наканил да пише за него на сайта.
Що се отнася до Плевен, там имаше ентусиасти до един момент, след което взех а лека по лека да се отказват, докато остана само един, който сам нямаше как да свърши работата. Във Велико Търново имаме човек, желаещ да разгласява идеята и да помага в търсенето на място, но за момента сме го закъсали с парите, а трябва да пратим брошури за разпрстранение там. Скоро (дай Боже) и това ще се случи.
А за кой да е град – в момента, в който се появят мераклии, ще се постараем да помогнем с каквото можем, за да се задвижат нещата. Явно обаче трябва да докажем, че моделът е устойчив и привлекателен за хората, за да инвестират повече хора времето си в подобна реализация.