Git, предприемачество, RepRap и разни други работи
Напоследък в Лаба кипи трескав труд и се затъркалват все по-интересни и интересни инициативи. Някои от тях вече дори се отделят от досегашния строго-софтуерен характер и минават в графата „хардуеристски извращения“. По-долу само ги споменавам, колкото да ви засърби да се хвърлите и вие в голямата лудница.
Проекти
РепРап – идеята на Тони Стоев да се имплементира популярната машина за възпроизвеждане на пластмасови триизмерни обекти от подаден модел от компютъра приближава края си. Машинарията вече е сглобена, като комплекта чарколяци бе поръчан и сглобен от Александър Петрунов, а на по-късен етап заедно с още доста други юнаци започнаха и тестовете и експериментите с крайна цел да излезнат истински фигурки от принтера. Васил Колев се включи малко по-късно в проекта и допринесе силно за завършването му. Финалните „щрихове“ на настройките ще се случат следващите дни и/или до края на следващата седмица. RFID research – инициативата за проучването на възможностите на rfid четеца и нещата, които могат да се правят с него, бе подета от Васил Колев, който в последствие привлече разни ентусиасти също да се занимават с ръчкането. На този етап крайната цел е да се изготви една лекция-презентация на темата и да се даде повечко светлина на „широката публика“ или по-скоро заинтересуваните маниаци кое как се случва и по какъв начин човек би могъл да започне да се занимава с такива джаджи.
Семинари и лекции
Иновация – От идея до реализация – семинарът, организиран от Мартин Русков и Владимир Канчев ще се фокусира върху това как да разпознаем и да развие новаторските си идеи и да ги задвижим в посока успех. Цялото нещо ще се случи на 28 и 29 май, като от него ще последват доста други неща, най-малкото от които ще е продължението след лятото, когато участниците ще си сверят часовниците и ще се види кой колко сериозен е относно изпълнението на идеята си. Въведение в GIT – Петьо Иванов, един от доста редовните обитатели на Лаба, реши да направи една лекция-презентация (че и практическа занимавка) за работа с GIT, на този етап прилагайки удобствата му като локална source control система, а на по-късен етап ще продължи и с още една лекция, в която ще се обсъдят пълните възможности на системата за работа в екип върху код.
Курсове
Няколко курса от „уеб програмата“ ни вече текат, а скоро ще започнат и някои нови. Всяка вечер от седмицата, освен петък, се случва някаква лекция на някакъв курс, като тенденцията е дългосрочно да продължаваме все в същия дух. Графична обработка с инструменти с отворен код – планираме курс, който вероятно ще започне от следващия месец, който ще помогне на дизайнерски-ориентираните да вършат част от работата си, ако не всичката, с помощта на безплатни инструменти, които са с отворен код и се развиват с помощта на отворени общности. Дебнете сайта ни за подробности! Самообучителен курс по електроника – предстои организационната среща на курса по електроника, който Мартин Райков и Радослав Борисов възнамеряват да инициират, без обаче да представляват водещи фигури в него. След неуспеха на първия експеримент с концепцията за групово самообучение, това е вторият опит да направим успешно обучение сред група от хора, никой от които не е специалист в сферата.