Приказка от срещата
Срещата започна на време с лично представяне на присъстващите, най-общите ми впечатления от което бяха, че сме събрали една наистина хетерогенна среда от ИТ специалисти и бъдещи такива. Имаше ученици, студенти, магистри, завършили, започнали собствен бизнес, асистенти от СУ и ТУ, приложни математици (една дама, която ни обеща помощ за проекти, изискващи по-задълбочени математически познания) и всякакви други характеризиращи се с нещо специлно индивиди.
Вальо продължи с представяне на това, от което Лабораторията е част, а именно “бизнес-екосистемата” (blog.startup-bg.org) на StartUP фондацията (за повече инфо вижте сайта).
След него аз се включих с конкретно описание на идеята ни относно Уаба. Тук съответно беше мястото да спомена целевата група, а именно студенти, програмисти, любители, фрииленсъри, пред-предприемачи, дизайнери и тям подобни. Целите, които сме си набелязали са предимно в ползата на участниците в Уаба – създаване на контакти, сиреч нетуъркинг, обмяна на информация, знания и опит между участниците, достъпа и боравенето със съвременни технологии, както и създаването на такива, водейки към иновация чрез експериментиране.
Инфраструктурата на Лабораторията беше това, за което най-трудно можеше да се досети човек от информацията на сайта ни. Това всъщност е физическо място, където хората да могат да се събират и да работят заедно над проектите си. Освен работата, се надявам мястото да ги предпоставя и за спокойни занимания настрани от блъскането по компютъра, за което обаче ще трябва да се инвестират повече усилия, и най-вероятно пари, за удобни мебели и други дреболии, които ще ни бъдат от полза. Това, което непременно ще ни трябва, може би не съвсем в началото, е сървър, на който да можем да си крепим сайта и да хостваме проектите + система за управление на разработваните проекти както и някакво source repository. Обсъждахме и възможността за предоставянето на софтуер и хардуер за хората, на които това им липсва иначе, обаче това ще покачи доста цената на идеята ни. Е, без високи цели няма да има и високи постижения, тъй че времето ще покаже колко от изискваното оборудване ще бъде набавено.
Дейностите, които планираме в рамките на Уаба са провеждането на всякакъв род състезания, конкурси, семинари, конференции, работилници, презентации, лекции, дискусии и т.н. с цялостната идея Лабораторията да придобие обществена значимост сред ИТ средите. Площта на Лабораторията би била идеална за провеждането и на чужди такива събития, което допълнително ще допринесе за популярността й.
Последвалата серия от въпроси от страна на присъстващите по никакъв начин не бих могъл да разкажа най-малкото заради разнородните такива. Постъпиха обаче някои изключително полезни идеи и предложения като създаването възможно най-скоро на форум и mailing list. Също така ни беше предложено да потърсим съдействие от страна на Румен Николов, преподавател в няколко магистърски програми на ФМИ както и бивш зам. Декан по международните програми. Освен него, полезно съдействие бихме получили от Димитър Шиячки, админ на ФМИ, както и движещ openfmi.net ако не греша. Като цяло имаме възможността да реализираме доста ползи за Лабораторията, стига да има за кого да се печелят 🙂
След кратка почивка продължихме с малко по-скучната част, а именно изграждането на документ, представящ Лабораторията по юридически му. Най-общо казано, трябваше заедно да определим правилата на Уаба, формалната йерархия, правата и задълженията на членовете по съответните етажи на йерархията, условията за членство и т.н. Този документ след дълги дискусии, граничещи със спорове, решихме да изградим след онлайн дискусии в уики. Съответно такова възнамеряваме съвсем скоро да си издигнем. Може би все пак ще отбележа, че основна тема на многото приказки беше какви лицензи да бъдат използвани и съответно по какъв начин можем да защитим Уаба и членовете й от експлоататори, които са решили, че могат да получат безплатна работна ръка + безплатен офис. Хиперболизирано, ама това се носеше май. Е, отбелязах го. Устав ще бъде написан и предстои да се мисли/говори/пише/обсъжда какво ще представлява той.
Приключихме срещата с набирането на помощници. Престрашиха се Тихомил Кулев и Стефан Желев, които ще ми помагат в изграждането на информационната инфраструктура, сиреч форума, уики-то и mailing-list-а. Тодор Балабанов предложи помощта си като консултант в организаторските истории, а Димитър Караманчев обеща помощ от ФСС на ФМИ и застъпване за каузата ни пред академичните среди на Факултета.
Е, остана покрай цялото говорене и да свършим нещо… евентуално.
Добре казано. Кога ще е следващата среща и какъв ще е нейният дневен ред?